Co to jest softshell i dlaczego warto go wybrać?

Softshell to nic innego jak zewnętrzna warstwa ubioru mająca chronić turystę przed wiatrem  przy zachowaniu największej możliwej oddychalności. Jego dodatkową funkcją jest ocieplenie.

Idea Softshell

Wszystko zaczęło się od tego, że w pewnym momencie okazało się, że idea hardshell czyli zewnętrznej kurtki membranowej ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim membrana  zdecydowanie ogranicza oddychalność.

Producenci postanowili stworzyć odzież, która zastąpi dotychczasowy warstwowy ubiór. Odzież, która będzie ciepła, nieprzewiewna i dobrze oddychająca. Dziś wraz z rozwojem technologii pojawia się również softshell wyposażony w nowoczesne (głównie zwiększające ochronę przed wiatrem) membrany. Mimo to, jeśli nie zamierzamy wyruszać na ekstremalne wyprawy warto szukać tych ubrań, które są pozbawione membrany i dzięki temu zapewnią możliwie największe odprowadzanie potu.

Jak działa Softshell

Ubrania z softshellu składają się z dwóch warstw zewnętrznej zabezpieczającej dzięki gęsto tkanemu materiałowi. Wewnętrzna warstwa składa się z ocieplenia, które pozwala zachować większy komfort termiczny. W cieplejszych okresach roku softshell wystarczy (chyba, że jesteś zmarźluchem, wtedy dorzuć też cienki polar!) jako jedyna oprócz bielizny warstwa ubioru .

W niektórych modelach między dwie warstwy trafia jeszcze stosunkowo dobrze oddychająca membrana zatrzymująca wiatr, ale  jeśli nie wybierasz się na wyprawę zimową lub w wysokie góry, jest ona całkowicie zbędna.

Czy softshell jest mi potrzebny?

Jak rzadko w przypadku tego co piszemy o sprzęcie: absolutnie tak. Softshell jest dziś  absolutną podstawą jeśli chodzi o ubranie w góry. Chroni przed wiatrem, dobrze oddycha, grzeje gdy zrobi się chłodniej.Na wyprzedażach Softshell uznanej marki  można dostać już za niecałe 400 zł.

Podsumowując softshell można uznać za najlepszy sposób szycia kurtek turystycznych . Czekając na kolejny przełom technologiczny korzystajmy z dobrodziejstw „miękkiej skorupy” podczas wypraw w góry.