Jakie góry są dobre na początek, a jakie są lepsze dla zaawansowanych. Góry dla wszystkich.

Góry dla wszystkich

W górach każdy znajdzie dla coś siebie. Należy jednak pamiętać, ze góry to nie podmiejski park i sam fakt przeprowadzenia szlaku turystycznego w jakimś miejscu nie oznacza, ze może tak wejść każdy i zawsze. Jednak bez obaw, każdy znajdzie w górach coś dla siebie.

Góry dla bardzo początkujących

Na początek warto ominąć najbardziej znane pasma górskie. Tatry, Sudety czy Bieszczady z pewnością są piękne ale mają swoje wady i nie trudno tam trafić w miejsca, które mogą okazać się zbyt wymagające dla początkującego turysty.

Naszym typem na początek przygody z górami są Gorce lub Beskid Żywiecki. Oba te pasma charakteryzują się brakiem niebezpiecznych miejsc, gęstą siecią schronisk i dobrze oznaczonymi szlakami.

Oba leżą też w bezpośrednim sąsiedztwie sporych ośrodków miejskich (Nowy Targ i Żywiec) posiadają bogatą infrastrukturę turystyczną i są dobrze skomunikowane. Świetnie nadają się na letnie wakacje  okraszone przyjemnymi rodzinnymi wycieczkami.

Krok do przodu – czyli dla tych co nie po raz pierwszy

Jeśli letnie jednodniowe wyprawy są już za Tobą i szukasz czegoś więcej spróbuj pojechać w Bieszczady albo Karkonosze. Warto pomyśleć o tym żeby wyprawy odbyły się we wrześniu, albo w czerwcu, gdyż w sezonie oba te pasma są niemożebnie wręcz zatłoczone.

Zarówno Bieszczady jak i Karkonosze są górami popularnymi, znajdziemy więc tutaj bogatą infrastrukturę turystyczną, jak i gęstą sieć schronisk. Znajdziemy tam też kilka schronisk, które znajdują się nie daleko od drogi, a mogą stanowić świetny punkt wypadowy w góry, bez męczących dojazdów.

Smak samotności – Beskid Niski

Na pierwszy rzut oka Beskid Niski to góry bardzo niskie i bardzo nudne. Rzeczywiście jest to najniższy fragment całego łuku Karpat. Jednak po nie najlepszym pierwszym wrażeniu  góry te sprawiają, że ludzie zakochują się w nich bez pamięci.

Beskid Niski to zdecydowanie wciąż najdziksze polskie góry, południkowa sieć dróg sprawia, że nie są najlepszym miejscem dla turysty zmotoryzowanego, by dotrzeć do sąsiedniej doliny trzeba czasem przebyć kilkadziesiąt kilometrów. W wakacje szkolne, we wrześniu i w długie weekendy działają tutaj tak zwane chatki studenckie i bazy namiotowe, poza sezonem trudno zaplanować wędrówkę tak, by codziennie nocować pod dachem.

Z pewnością są miejscem dla tych, którzy nie boją się nie wygód i pragną przeżyć przygodę nie wyjeżdżając z Polski.

Góry dla  średnio-zaawansowanych – Tatry

Dlaczego właśnie Tatry wskazujemy jako góry dla średnio-zaawansowanych? Przecież co roku przewijają się tutaj tłumy turystów. Między innymi dlatego. Taka ilość ludzi może zniechęcić do gór. A Tatry są piękne. Są również wymagające. Trasy są tu dłuższe, a podejścia bardziej strome niż w innych polskich górach. Na najtrudniejszych, przepaścistych trasach, jak np. słynna Orla Perć tatrzański Park Narodowy i TOPR radzą korzystać ze sprzętu do samo-asekuracji i kasków.

Najwięcej z piękna Tatr można zobaczyć po sezonie, gdy pogoda potrafi być kapryśna, a reagowanie na jej zmiany wymaga pewnego górskiego doświadczenia.